Jiaozi: jak připravit čínské knedlíčky krok za krokem

Připrav si s námi jedno z nejoblíbenějších pokrmů čínské kuchyně – jiaozi knedlíčky. Pokrm, který si můžeš objednat v kdejaké asijské restauraci, zvládneš hravě doma a to mnohem levněji. 🙂 A co víc? Zatraceně si pošmákneš!

Jiaozi mají původ v Číně, kde se staly nedílnou součástí slavnostních příležitostí a rodinných oslav. Název „jiaozi“ pochází od čínského slova „jiao“, což znamená připojit nebo spojit. Jde o odkaz na hluboce zakořeněnou čínskou tradici spojování rodin a blízkých během přípravy jiaozi, zejména během Čínského nového roku. Kombinace šťavnatého masa, zeleniny a koření zabalena v tenkém těstě vytváří neodolatelnou pochoutku, která oslavuje chuťové buňky i společenskou soudržnost.

Jiaozi jsou známé nejen v Číně. V Japonsku se jim říká „gyoza“, v Vietnamu „bánh bao.“ Ačkoliv mají různá jména, jedná se v podsatě o totéž – plněné těsto plné chutí! 🤤

Takže, ať už miluješ čínskou, japonskou nebo vietnamskou kuchyni, připrav si tuhle dobrotu s námi!

PŘIPRAV SI (na cca 30 ks):

Na jiaozi

  • balení těsta na knedlíčky Gyoza – my jsme sehnali značku Happy Belly v běžné vietnamské prodejně potravin, případně je na internetu spoustu receptů na domácí těsto 🙂
  • vepřové mleté maso – 400 g
  • zázvor – 1 lžíce
  • jarní cibulka – 1,5 hrnku
  • koriandr – 1 hrst
  • sezamový olej – 3 lžíce
  • ústřicová omáčka – 1 lžíce
  • sojová omáčka – 1 lžíce
  • vejce – 1 ks
  • sůl, pepř

Na omáčku

  • sojová omáčka – my pořídili značku Vifon, která není tak drahá, ale přesto kvalitní
  • černý ocet – vyrábí se fermentací rýže, pšenice, ječmene nebo sóji, má výraznou sladkokyselou chuť. Černý ocet seženeš ve specializovaných prodejnách s asijskými produkty nebo online.
  • chilli v oleji – pozor, ne jen tak ledajaké chilli, ale zkus sehnat čínskou značku Lao Gan Ma. Jde o výrobek z drcených chilli papriček, cibule, černých sójových bobů a sečuánského pepře. Opět je i online.

PS: S náplní můžeš samozřejmě experimentovat a přidat to, co máš rád/a. Třeba tofu, arašídy, asijské houby nebo řasy.

jiaozi krok za krokem:

  1. Nejprve si připrav masovou směs, která bude potřebovat hodinku odležet v lednici. Na jiaozi použij ideálně mleté vepřové maso, které je tučnější a jiaozi tak budou krásně šťavnaté. K masu přidej 1/2 hrnku nasekané jarní cibulky, nasekaný koriandr, nastrouhaný zázvor, sezamový olej, sójovou a ústřicovou omáčku a vejce. Osol a opepři a pořádně zamíchej. Dej alespoň na hodinu odpočinout do ledničky, aby se všechny chutě hezky propojily. 🤤
  2. Po hodině na pánvi v horkém oleji krátce osmahni 1 hrnek nasekané jarní cibulky a i s olejem ji vmíchej do masové směsi.
  3. Těsto na knedlíčky prodávají většinou zmražené. Je důležité nechat těsto rozmrznout v obalu, aby se k němu nedostal vzduch. Ten by způsobil oxidaci, kraje těsta by ztvrdly a při balení by se lámaly.
  4. Jakmile je těsto povolené, rozbal ho a jednotlivé plátky od sebe odděl. Každý plátek po obvodu potři vlažnou vodou. Lžičkou nanes do prostřed plátku masovou směs. Přehni do tvaru půlměsíce. Přímo uprostřed obvodu půlměsíce chytni knedlíček mezi ukazováček a palec. Palcem druhé ruky na sebe postupně nahrnuj horní vrstvu těsta tak, aby vznikl vějíř (fotodokumentace pod postupem 👇🏻).
  5. Teď už nezbývá než jiaozi uvařit. Máš dvě možnosti. Ta jednodušší varianta je dát jiaozi do pánve, podlít trochou vody, zakrýt poklicí a nechat uvařit v páře. Trvá to asi 5 minut. Pokud chceš, aby byly trochu opečené, tak je dej na chvíli na rozpálený olej, dokud zespoda krásně nezezlátnou. Poté je podlij vodou (pozor, hodně to prská), zakryj poklicí a nech 4-5 minut vařit v páře.
  6. Jiaozi se neobejdou bez omáčky! Tu jednoduše připravíš smícháním sojové omáčky, černého octa a chilli oleje. Ingredience nepodceň a zkus sehnat přesně ty, které máme v popisku. Dohromady vykouzlí opravdu nezaměnitelnou chuť!
Přejít nahoru