Dovolená v Římě: jaké památky navštívit, proč využít roma pass a co ochutnat?

Když Romulus založil Řím na pahorku Palatin, pravděpodobně netušil, že právě postavil základy jednoho z nejnavštěvovanějších evropských měst. My jsme se do Říma, kterému se přezdívá také “město lásky” nebo “věčné město”, vydali v květnu 2022 a 4 dny stačily, aby v nás Řím zanechal nezapomenutelné pocity. Aby sis ale Řím užil/a naplno, měl/a bys dovolenou důkladně a dostatečně dopředu naplánovat. Co musíš zařídit před tím, než nastane dovolená v Římě, jaké památky navštívit, na co si dát pozor a jaká římská jídla ochutnat?

OBSAH

    Dovolená v Římě: Co plánovat dopředu?

    Když jsme koupili letenky do Říma, byl konec dubna. Letenky jsme měli na konec května. Člověk by si řekl, že měsíc je ještě dost času a na nějaké plánování se vrhne později. Nevím, co mě tehdy osvítilo, ale asi o týden později jsem se podívala na možnosti ubytování na bookingu a zjistila jsem, že téměř všechno ubytování v našem plánovaném termínu je už vyprodané. V nabídce zbývalo několik nesmyslně předražených hotelů, drahých ale velmi špatně ohodnocených nebo od centra vzdálených apartmánů. Takže první doporučení od nás – ubytování v Římě sháněj klidně s půlročním předstihem.

    Ubytování v Římě

    Na booking.com najdeš spoustu nabídek na ubytování v Římě. Dej si ale pozor na několik věcí: fotografie, vzdálenost od centra a recenze. Ubytování v Římě je drahé, takže pokud nechceš dát desetitisíce za pár nocí v hotelu v centru města, pravděpodobně budeš hledat něco levnějšího. U takových nabídek ale pozor. Ubytování, které je levnější, je většinou daleko od centra (což je hodně omezující). Pokoje bývají pokoje pěkně nafocené, ale realita je pak o hodně horší. Vždy se tedy řiď RECENZEMI. ☝🏻 Ty jsou nejdůležitější. A kde jsme nakonec našli ubytování my? 

    Po asi třídenním brouzdání na bookingu jsem objevila pokoj CK ROOMS zhruba 10 minut pěšky od hlavního nádraží a 25 minut pěšky od centra, který byl za příznivou cenu (313 euro/4 noci). Smířili jsme se, že prostě nemůžeme tolik hledět na kvalitu. Pokoj ale vypadal přijatelně a měl pár dobrých recenzí. Neváhali jsme a ubytování jsme koupili. Zpočátku jsme měli trochu obavy, abychom se nestali součástí nějakého vykřičeného domu (vzhledem k fotografiím s červenými lampičkami). Ale nakonec na nás čekal útulný pokoj v marockém stylu s moc milým majitelem, který nám na uvítanou uvařil kávu, pohostil croissantem a předal pár super tipů, kam za nočním životem nebo kde mají skvělou pizzu. Koupelna a záchod sice nebyly v top kvalitě, ale to člověk u takového typu ubytování ani nečeká.

    Takže pokud hledáš něco, kde prostě jen potřebuješ za přijatelných podmínek přenocovat, doporučujeme. 👍🏻 A nezapomeň špunty do uší! Řím a jeho ulice jsou rušné all night long!

    Vstupné na památky v Římě: proč si koupit Roma Pass nebo Omnia Card?

    Pokud to myslíš s objevováním římských památek vážně, určitě si zařiď Roma pass nebo Omnia Card, městské karty, díky kterým získáš spoustu výhod.

    Roma pass

    • aktuální cena (leden 24) od 824 Kč
    • na výběr dvě varianty: 48 nebo 72hodinová karta
    • bezplatný vstup až na 2 památky (neplatí na Vatikán)
    • zvýhodněné vstupné na spoustu dalších památek, do muzeí, na výstavy a akce
    • doprava po městě zdarma (a to se vyplatí)
    • mapa Říma

    Omnia Card (Roma Pass + Vatican Pass)

    • aktuální cena (leden 24) od 3 720 Kč/osoba
    • varianta pouze na 72 hodin
    • karta kombinuje výhody Roma Passu se vstupy do Vatikánu (Vatikánská muzea a Sixtinská kaple, bazilika svatého Jana v Lateránu, bazilika svatého Petra včetně vícejazyčného audioprůvodce, vězení sv. Petra, ad.)
    • Hop-on Hop-off Bus Tour vyhlídkový autobus

    Obě varianty koupíš na getyourguide.com. Karta je na jméno, takže každý musí mít svou. Vyzvednout si ji můžeš na různých místech v Římě (např. na hlavním nádraží nebo na letišti Fiumicino), jejich seznam najdeš na stránkách nebo přímo v aplikaci Get Your Guide, kterou doporučujeme nainstalovat. V aplikaci uvidíš všechny výhody, mapu odběrných míst i tvé naplánované vstupné.

    Pokud bychom měli doporučit jednu z variant, byl by to Roma Pass. Druhá varianta je výrazně dražší a pokud vyloženě nepreferuješ audioprůvodce nebo vyhlídkový autobus, tak se rozhodně nevyplatí

    Památky v Římě: kam je potřeba rezervace předem?

    Jakmile si pořídíš jednu z městských karet, doporučujeme si ihned rezervovat vstupné na dvě nejnavštěvovanější atrakce Říma: Koloseum a Vatikán, aby tvá dovolená v Římě byla v poklidu. 😊

    Vstupenky do Kolosea

    Základní vstupné do Kolosea se pohybuje od 630 Kč. Zahrnuje také vstup do Forum Romanum a na Palatinův pahorek, které se nachází hned vedle. V nabídce je možnost s prohlídkou podzemí, s průvodcem nebo s přeskočením fronty, tyto varianty jsou samozřejmě dražší. Nicméně pokud jsi majitelem karty Roma Pass, můžeš ji využít a mít vstup do Kolosea zdarma. Tuto možnost pohodlně zaklikneš při rezervaci vstupenek na getyourguide.com.

    Na co si dát pozor?

    → Vstupné do Kolosea bývá vyprodané týdny dopředu, takže opravdu doporučujeme včasnou rezervaci.

    → Vstupné do Kolosea si rezervuješ na konkrétní čas. Otevírací doba je od 9:00 a my doporučujeme snažit se vstup rezervovat právě v ranních hodinách, kdy ještě nepřetéká davem turistů.

    → V případě, že si vstupné zapomeneš rezervovat předem, je také možnost koupit si ho na místě, kde mají ale jen omezené množství. 

    → První neděli v měsíci je vstupné do Kolosea zdarma, ale rezervace předem není možná, takže dlouhým frontám se nevyhneš. 

    Vstupenky do Vatikánu

    Vstupné do Vatikánu stojí okolo 800 Kč/osoba a v ceně je prohlídka Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Na stránkách getyourguide.com opět najdeš více variant. V tomto případě nelze využít Roma Pass, ale určitě doporučuji si lístky předem koupit, protože se tak vyhneš hodinovým frontám. Pro návštěvníky s rezervací je připravený oddělený vstup. 

    Na co si dát pozor?

    → Otevírací doba se může měnit v závislosti na speciálních událostech, nicméně platí, že Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou v neděli a o státních svátcích zavřená. To neplatí pouze poslední neděli v měsíci. 

    → Ve Vatikánu musíš být zahalený/á. Kraťasy, trika bez rukávů a krátké sukně jsou zakázané.

    Nejlepší památky v Římě: mapa a zajímavosti

    Přichystali jsme pro tebe mapu s římskými památkami, které určitě doporučujeme navštívit 👌🏻. Hned pod ní najdeš pár zajímavostí o každé z památek společně s našimi postřehy a tipy, třeba jak se vyhnout davům turistů nebo na co si dát pozor u Španělských schodů.

    Koloseum, Forum Romanum a Palatinův pahorek

    Vstupné: zdarma v rámci Roma Pass nebo od 630 Kč 

    Koloseum, Forum Romanum a Palatinův pahorek jsou tři z nejznámějších a historicky nejvýznamnějších míst v Římě. 

    • Ačkoliv spoustu lidí říká, že Koloseum stačí vidět zvenku, protože uvnitř nic zajímavého není, my určitě návštěvu této impozantní římské stavby doporučujeme. Koloseum je působivým dílem promyšleného antického inženýrství. Uvnitř najdeš spoustu informačních tabulí, kde se dozvíš nejen zajímavosti o gladiátorských hrách, které se zde konaly.
    • Forum Romanum bylo centrem politického a společenského života starověkého Říma. Nyní nabízí řada ruin a památek, díky kterým si možná i živě představíš bohatou historii města. Pozůstatky chrámů, oblouků a vládních budov tě ohromí.
    • Palatin nabízí nádherný výhled na město. Je to místo bývalých paláců římských císařů a ty si budeš moct prohlédnout pozůstatky těchto honosných sídel.

    Za nás platí, že Koloseum, Forum Romanum a Palatinský pahorek jsou místa, která musí navštívit každý, kdo se zajímá o starověkou historii a architekturu Říma.

    Španělské schody

    Vstupné: zdarma

    Španělské schody, italsky Scalinata di Trinità dei Monti, představují nádherné schodiště v centru Říma a možná už si je zahlédl/a. Objevily se například ve filmech Prázdniny v Římě nebo Talentovaný pan Ripley. Španělské schody byly postaveny na začátku 18. století, aby spojily náměstí Piazza di Spagna na úpatí kopce s kostelem Trinità dei Monti na jeho vrcholu. Schodiště se skládá ze 135 schodů. Na úpatí Španělských schodů se nachází slavná fontána Barcaccia ve tvaru lodi a říká se, že byla inspirována povodní na řece Tibeře, při níž na náměstí uvízla loď. 

    Náš tip: Španělské schody jsou postaveny ze vzácného kamene, proto si na ně jen tak nesedneš. Náš pokus po pár sekundách zatrhnul strážník. Takže pozor na to! 

    Fontana di Trevi

    Vstupné: zdarma

    Fontána di Trevi je jednou z nejznámějších fontán na světě, kterou musí vidět každý, kdo navštíví Řím. Fontána pochází z 18. století a nachází se na křižovatce tří cest, italsky „tre vie“, odkud pochází její název. Je vyrobena ze vzácného travertinového kamene a její ústřední postavou je bůh moře Oceanus na voze taženém dvěma mořskými koňmi a dvěma tritony. Fontana di trevi je tolik navštěvovaná nejen pro svou krásu, ale podle legendy se do Říma vrátí každý, kdo do kašny hodí minci. Každý den lidé do kašny vhodí odhadem 3 000 eur, které se vyberou a věnují na charitativní účely.

    Pantheon

    Pantheon

    Vstupné: zdarma

    Pantheon je jednou z nejzachovalejších antických staveb v Římě. Nechal ho postavit císař Hadrián v roce 126 n. l. jako chrám všech bohů. Pantheon tě ohromí jakmile ho uvidíš. Nejvýraznějším prvkem je mohutná kopule, která je vyrobena z betonu a je dodnes největší nevyztuženou betonovou kopulí na světě. 

    Náš tip: Doporučujeme navštívit Pantheon i zevnitř. Složité mozaiky, mramorové prvky a korintské sloupy stojí za tvou pozornost. Uvnitř se nacházejí také hrobky několika slavných Italů, včetně prvního italského krále Vittoria Emanuela II.

    Piazza Navona

    Piazza Navona je jedno z nejkrásnějších a nejživějších náměstí v Římě. Bylo postaveno na místě starověkého římského atletického stadionu, na což odkazuje podlouhlý tvar náměstí.

    Ústředním bodem náměstí Piazza Navona je slavná Fontana dei Quattro Fiumi neboli Fontána čtyř řek, na které uvidíš čtyři postavy představující řeky Nil, Gangu, Dunaj a Rio de la Plata.

    Náš tip: Za návštěvu rozhodně stojí barokní kostel Sant’Agnese in Agone ze 17. století, který je uvnitř opravdu překrásný (až mě to rozplakalo, fakt). 

    Náš tip II: Jak už to tak na náměstích bývá, i na Piazza Navona najdeš mnoho kaváren, restaurací a pouličních umělců. Dej si pozor na černochy nabízející různé náramky nebo růže, tváří se, že ti dají předmět darem, ale nakonec chtějí peníze.

    Bazilika Santa Maria Maggiore

    Vstupné: zdarma

    Basilica di Santa Maria Maggiore, neboli bazilika Panny Marie Sněžné uchvátí každého, kdo se zajímá o náboženskou historii. Byla postavena v 5. století n.l. a je jedním z nejstarších kostelů v Římě. Úžasné mozaiky pokrývají stěny a stropy kostela a zobrazují výjevy z Bible a dalších náboženských příběhů. V bazilice se nachází také řada uměleckých děl a hrobky několika papežů a dalších významných osobností katolické historie.

    Vatikán: Bazilika svatého Petra

    Vstupné: zdarma

    Bazilika svatého Petra patří k nejpůsobivějším a nejvýznamnějším kostelům na světě. Navrhli ji jedni z nejslavnějších architektů renesance, včetně Michelangela, Bramanteho a Berniniho. Stavba trvala více než 100 let a byla vysvěcena v roce 1626. Bazilika je postavena na místě, kde byl po ukřižování pohřben svatý Petr, jeden z dvanácti apoštolů Ježíše Krista. Kostel skýtá mnoho uměleckých děl včetně slavné Michelangelovy sochy Pieta, která zobrazuje Pannu Marii držící tělo Ježíše Krista. 

    Říká se, že bazilika svatého Petra má jedinečnou duchovní atmosféru. Pokud jsi alespoň trochu duchovně založený/á, opravdu tě vstup do této stavby odrovná. Je to taková majestátní nádhera, že člověk ztratí slov (a ano, ani tady moje oči nezůstaly suché).

    Na vstup do baziliky se táhnou dlouhé fronty, ale neděs se, zrovna tady fronty rychle ubíhají. Bazilika rozhodně stojí za to frontu vystát. 

    Náš tip: Pokud se chceš těm největším davům vyhnout, vyraz sem hned z rána, ideálně v 7:00.

    Náš tip II: Určitě doporučujeme vystoupat také do kopule baziliky svatého Petra, která je vysoká přes 450 metrů a nabízí nádherný výhled na město. Kopule je dostupná za poplatek, počítej s frontou. Výhled na celý Řím, který kopule nabízí, ale rozhodně stojí za to. Stoupání do kopule není vhodné pro klaustrofobiky, uličky se schody jsou poměrně úzké.

    Vatikán: Castel Saint Angelo

    Vstupné: zdarma v rámci Roma Pass nebo od 350 Kč

    Andělský hrad je historická pevnost na břehu řeky Tibery v Římě. Pevnost byla původně postavena jako mauzoleum pro římského císaře Hadriána a jeho rodinu v roce 139 n. l. Později byla přestavěna na hrad a sloužila jako papežská rezidence a vězení.

    Zajímavostí je, že hrad je spojen s bazilikou svatého Petra opevněnou chodbou známou jako Passetto di Borgo. Tato tajná chodba sloužila papežům k útěku z Vatikánu v dobách nebezpečí.

    V Andělském hradu si můžeš prohlédnout řadu uměleckých děl včetně fresek renesančních umělců, nebo prozkoumat podzemní chodby hradu a seznámit se s jeho fascinující historií.

    Vatikán: muzeum

    Vstupné: od 770 Kč

    A konečně, pokud tě zajímá umění, Vatikánská muzea jsou jednou z nejpůsobivějších a nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Najdeš tam mnoho uměleckých děl, včetně soch, obrazů, tapiserií, starověkých artefaktů, egyptských mumií, řeckých a římských soch a etruské keramiky. Mezi nejznámější díla patří strop Sixtinské kaple namalovaný Michelangelem

    Jednu vadu na kráse ale muzea mají, je tam opravdu hodně, hodně, hodně turistů. Ti tě v podstatě táhnou s sebou davem, takže nemáš moc prostoru na zastavení se u něčeho, co tě zajímá. Navíc je toho v muzeu opravdu strašně moc a všechno je neuvěřitelně krásné. Pestrobarevné malby a zlaté prvky tě obklopují na každém kroku, takže po dvou hodinách nás z toho už bolela hlava. 🤯

    Dovolená v Římě: jaká jídla ochutnat a kde? 

    Každá ulička v Římě se hemží desítkami restaurací, taveren a bister, kde můžeš ochutnat skvělé italské jídlo. Jaké delikatesy určitě vyzkoušet a kde, aby tvá dovolená v Římě nebyla jen o památkách, ale i pohlazení chuťových pohárků?

    Snídaně v Římě

    V Itálii je snídaně lehká. Římané obvykle začínají den rychlým espressem a pečivem, které často konzumují ve stoje u barového pultu. Proto nečekej žádné brunche a ani se nepokoušej takové podniky najít, protože pravděpodobně nedostaneš, co čekáš. My jsme se takhle nechali napálit v jednom podniku u Castel St. Angelo. Objednali jsme si snídani za asi 30 euro a čekali jsme, že budeme hodovat tak dvě hodiny. Dostali jsme takovou pidi snídaničku, že jsme si pak šli koupit croissant do pekárny, abychom se najedli. 😬

    Takže snídaně v Římě = espresso a croissant za pár centů. Přesně tohle dostaneš v echt autentické římské trafice Bar Trani, kde prodávají noviny, cigarety, a kromě toho taky dělají boží espresso a mají výborné pistáciové croissanty a cannelloni. 

    Ačkoli v Římě nenajdeš opulentní snídaňové bufety, je v jednoduchosti italské snídaně něco neuvěřitelně okouzlujícího, když si vychutnáváš dokonale připravené espresso a přitom pozoruješ probouzející se město. ✨

    Náš tip: pokud si espresso vychutnáš ve stoje, zaplatíš za něj méně! 💸

    Oběd a večeře v Římě

    Hlavní jídla v Římě jsou především o těstovinách a pizze. Ale všechno je tak výborné, že se toho ani náhodou nepřejíš. Jaká jídla v Římě doporučujeme vyzkoušet?

    • CACIO E PEPE – Takzvaný signature dish Říma je cacio e pepe, minimalistický zázrak římské kuchyně, který se připravuje jen ze dvou ingrediencí: sýr Pecorino Romano a černý pepř. V kombinaci se škrobovou vodou z těstovin vznikne dokonale krémová omáčka a je to prostě slast. 🤤 Jedny z nejlepších cacio e pepe jsme měli v autentické rodinné restauraci La Vecchia Roma kousíček od Colossea.  
    • CARBONARA –  Špagety carbonara jsou u nás poměrně známé. Bohužel na spoustě míst je připravují se smetanou, což je prostě a jednoduše špatně. Klasické římské carbonara se připravují z vajec, sýra (Pecorino Romano nebo Parmigiano-Reggiano), slaniny (guanciale nebo pancetta) a černého pepře. Úžasné carbonara jsme ochutnali v Luna Bistro ve Vatikánu.
    • ALL‘A AMATRICIANAPasta all’Amatriciana je další ikonický pokrm z římské oblasti Lazio. Hlavními ingrediencemi jsou guanciale, sýr Pecorino a rajčata. Omáčka se tradičně podává s těstovinami zvanými bucatini, což jsou tlusté nudle podobné špagetám s otvorem uprostřed. I tyhle těstoviny jsme ochutnali v La Vecchia Roma.
    • ŘÍMSKÁ PIZZA – Na rozdíl od neapolské pizzy je římská verze tenká a křupavá. Náplně se mohou lišit, ale mezi klasické patří margherita (rajčata, mozzarella, bazalka) a capricciosa (artyčoky, šunka, žampiony, olivy). Skvělou římskou pizzu jsme si dali hned u našeho ubytování v Le Caveau Ristorante.
    • PIZZA AL TAGLIO – ochutnali jsme i pizzu ve tvaru obdélníku, která měla tlusté těsto a konzistencí připomínala spíš focacciu. A ta nám asi chutnala nejvíc. 👌🏻 Pizza al Taglio, neboli pizza na kousky, je oblíbeným pouličním jídlem v Římě. Oblohou bývají většinou rajčata a mozzarella, ale setkáš se i s kreativnějšími náplněmi, jako jsou brambory, cuketové květy nebo dokonce fíky. Existuje také verze bez ničeho, známá jako „Pizza Bianca“ (bílá pizza), která se jednoduše posype olivovým olejem, rozmarýnem a solí.

    Po celém Římě najdeš spoustu „pizzerie al taglio„, každá s vlastním výběrem náplní. 

    My jsme si ji dali v pizerii Saltimbocca kousek od Piazza Navona.

    • ARTYČOKY – Řím je proslulý artyčoky, které lze připravit dvěma způsoby: „alla Romana“ (na římský způsob, s mátou a česnekem) nebo „alla Giudia“ (na židovský způsob, smažené). Obě varianty rozhodně stojí za ochutnání.

    Zmrzlina v Římě

    Italské gelato je prostě slast na chuťové pohárky. Od naší české zmrzliny se liší hned v několika zásadních bodech. Používá se například mléko místo smetany, při zpracování se do směsi dostává méně vzduchu a výsledné gelato se podává při vyšší teplotě. Výsledkem je hustá, jemná a chuťově výrazná zmrzlina. 🍦 Na internetu určitě najdeš doporučení na nejlepší gelaterie ve městě, ale my měli dojem, že je skvělá prostě všude. Určitě ale doporučujeme hledat místa, kde je gelato uložené v kovových nádobách s víčkem – to je často známkou kvalitní a řemeslné zmrzliny.

    Další aktivity v Římě: skútr, 3D projekce, římská cesta a čtvrť, kde to žije

    Kromě objevování památek a autentické římské gastronomie na tebe čeká spoustu dalších zajímavých aktivit, které tvoji dovolenou v Římě zpestří a obohatí. 

    3D projekce Welcome to Rome

    A teď pro tebe máme opravdový klenot! Úplně náhodou jsme objevili projekci, kde skoro nikdo nebyl a díky které jsme získali unikátní pohled na Řím. Bohužel jsme na tuhle atrakci narazili až po návštěvě všech památek, ale tobě doporučujeme zajít na promítání úplně na začátku tvé cesty po Římě. Naskytne se ti pak úplně jiný pohled na celé město.

    Welcome to Rome nabízí jedinečný zážitek z historie a kultury města. 🏛 Promítání tě provede bohatou historií Říma od jeho starověkých počátků až po současnost, v expozici uvidíš slavné památky, jako je Koloseum, Pantheon a bazilika svatého Petra, jak se proměňovali v čase. Na začátku dostaneš sluchátka, takže u každé projekce si můžeš poslechnout zajímavý komentář audioprůvodce. Vše je opravdu nádherně vizuálně zpracované.

    Za nás je to super způsob, jak se seznámit zábavnou a poutavou formou s historií a kulturou Říma, a to jak pro dospělé, tak i pro děti. Vstupné je za 15 euro.

    Trastevere: nejživější čtvrť Říma

    Romantické uličky plné mladých lidí, světýlka kam se podíváš, spoustu drinků, živá hudba a ten pravý italský ruch. 😍 To všechno najdeš v nočním Trastevere! Živá a pulzující čtvrť se rozkládá na západním břehu řeky Tibery. Dostaneš se tam pohodlně městskou dopravou.

    Trastevere je také známé svým pouličním uměním a graffiti, které můžeš vidět po celé čtvrti. Srdcem Trastevere je Náměstí Piazza di Santa Maria, které je obklopeno kavárnami, restauracemi a bary a je skvělým místem k nasávání té pravé italské atmosféry. 🍹🎨🎶

    Řím na skútru

    No a jestli chceš zažít Řím jako pravý Říman a vymačkat z dovolené v Římě maximum, půjč si skútr. 🛵 To je totiž ten nejlepší zážitek! Stejně jako se říká, že je svět krásnější z koňského sedla, je Řím ještě úchvatnější ze sedla skútru. 

    Skútr jsme si půjčovali ve Vatikánu za 60 euro/den. Stihli jsme na něm za celý den objet téměř celý Řím a podívat se na místa, která bychom jinak nestihli navštívit. Patřila mezi ně Via Appia, park Villa Borghese, vyhlídka Vista panoramica di Roma, ze které vidíš úúúúplně celý Řím jako na dlani, několik bazilik a římský hřbitov. Hřbitovy navštěvujeme rádi (byť to zní možná trochu morbidně), protože na nich vidíme specifika místní kultury. Ať už jde o jména nebo způsob, jakým jsou lidé pohřbíváni. 

    A jak se jezdí mezi Římany? Není se čeho bát, jen potřebuješ trochu drzosti. 😏 Auta jsou na skútry zvyklá, takže kličkování mezi nimi je samozřejmostí. Na semaforu se v jedné linii zpravidla sjede několik skútrů jako při závodech, takže když začnou při rozsvícení oranžové všichni tůrovat motory, je to zážitek (takhle, Michal si to užíval, já jsem měla sevřený půlky 😅).

    Via Appia: nejdůležitější cesta starověkého Říma

    Via Appia je jednou z nejstarších a nejdůležitějších cest ve starověkém Římě. Postavena byla už v roce 312 př.n.l. a spojovala Řím s dalšími městy a regiony. Sloužila nejen jako obchodní cesta, ale měla i důležitou vojenskou úlohu – umožňovala římským vojákům rychle a efektivně cestovat po celé říši. Určitě doporučujeme si cestu alespoň z části projít. Uvidíš úseky, které se po tisíce let dochovaly, v okolí se nachází také spoustu historických památek, starověké ruiny a katakomby. 

    My jsme k cestě dojeli na skútru, ale protože úseky cesty jsou opravdu ještě z takových těch starodávných velikých kamenů, které znáš z filmů, je potřeba jít pěšky. Na okraji ale můžeš svůj kočár v klidu odstavit a projít si kus cesty pěšky.  🥾

    Dovolená v Římě: itinerář 

    Protože v Římě je toho opravdu spoustu k vidění a může být těžké naplánovat návštěvu jednotlivých památek tak, abys čas strávil/a efektivně a z každého dne jsi vytěžil/a maximum, sdílíme s tebou náš plán den po dni, třeba ti to tvé přípravy na cestu do hlavního italského města usnadní. 😊

    Řím itinerář

    Jak sis asi všiml/a, v našem článku je hodně nej. Nejstarší, největší, nejdochovalejší, nejpůsobivější, nejvýznamnější… to už zkrátka napovídá, že Řím je opravdu NEJ a stojí za návštěvu, pokud tě alespoň trochu zajímá historie, architektura a kulturní dědictví, které nám tu naši předci zanechali. 

    Doufáme, že naše rady ti alespoň trochu pomohli v rozhodování, zda podniknout dovolenou v Římě, případně už v samotném plánování. 😊

    M&S

    Přejít nahoru