Hot pot: Jak má správně chutnat a kam na čínskou specialitu vyrazit?

Představ si toto: sedíš s přáteli nebo rodinou kolem stolu, uprostřed kterého se nachází hrnec plný vroucího vývaru a kolem se rozprostírá pestrá paleta surovin. Stáváš se součástí interaktivní hostiny, ve které je každý účastník kuchařem svého vlastního pokrmu. O co jde? O hot pot! 🥢

co je hot pot?

Hot pot neboli horký kotlík je populární čínská specialita oblíbená v mnoha asijských zemích. Existují různé regionální varianty, ale základ je stejný – kotel horkého vývaru uprostřed stolu obklopený nejrůznějšími syrovými ingrediencemi, které si strávníci postupně v kotlíku vaří. 👩‍🍳

Vývar jako hvězda hot potu

Hlavní hvězdou celého hodování je hrnec plný aromatického vývaru, který se nachází přímo uprostřed stolu. Vývar může být kuřecí, hovězí, rybí nebo dokonce zeleninový, ochucený exotickým kořeněním a omáčkami. Můžeš si vybrat vývar bez chilli, ale tradiční variantou je opravdu ostrý kotlík se spoustou chilli a sečuánského pepře. 🌶

Výběr surovin: tradiční chutě i asijské speciality

A teď se dostáváme k nejzábavnější části – výběru surovin. Čeká tě trochu experimentování! Můžeš si vybrat z tradičních surovin jako jsou:

  • plátky masa (hovězí, vepřové, kuřecí)
  • mořské plody (krevety, rybí knedlíčky, mušle)
  • čerstvá zelenina (bok choy, brambor, špenát)
  • nudle
  • tofu

V nabídce ale najdeš i čínské speciality, které leckde neochutnáš:

  • asijské houby (enoki, shitake, hlíva máčková)
  • lotusový kořen
  • jiaozi knedlíčky
  • batátové nudle
  • hovězí žaludky
  • vepřový jazyk
  • kuřecí pařáty

Hot pot: jak probíhá vaření?

Vaření probíhá přímo na stole. Suroviny se ponořují do vroucího vývaru a po chvíli se děravou naběračkou vyloví a namáčejí do omáček či dipů, které si sám umícháš. Omáčky se většinou skládají z kombinace sójové omáčky, sezamového oleje, ústřicové omáčky, chilli, koriandru a jarní cibulky.

Hot pot není jen o jídle, je to také společenská událost, kde si můžeš užívat konverzace a sdílet chuťové požitky přímo u stolu. Kombinace interaktivity, různorodosti surovin a možnosti přizpůsobit si chuť podle vlastních preferencí z něj činí nezapomenutelný zážitek!

Co pít k hot potu, aby pusa nehořela?

I když se samotný vývar nepije, „pouze“ v něm jednotlivé suroviny vaříš, i tak se pálivosti nevyhneš. Naštěstí restaurace specializované na hot pot nabízí tradiční čínské nápoje, které pálivost zaženou během chvíle. Na stole ti tedy určitě nesmí chybět kokosové nebo arašídové mléko 🥛.

Kolik stojí hot pot?

Hot pot není levná sranda. Platí, že čím více lidí na hot pot vyrazí, tím levněji to každého z vás vyjde. Základem je cena za horký kotlík s vývarem, která se pohybuje kolem 500 Kč. Poté už záleží, kolik surovin si přiobjednáš. Jednotlivé porce stojí od desítek korun po stovky třeba za maso a mořské plody.

Kam v Praze na hot pot?

Hot pot se rozšířil do celého světa, najdeš ho i u nás. V Praze je několik restaurací, které tuto čínskou specialitu nabízí. My jsme zatím navštívili pouze jednu, kam jsme vyrazili na doporučení. Restaurace se jmenuje Nali a je na pražském Žižkově, kousek od Olšanského náměstí.

Oproti jiným restauracím, ve kterých jsme už nabídku viděli, nabízí Nali poměrně příznivé ceny. V 5 lidech jsme platili za opravdu velkou hostinu 4 000 Kč, tzn. 800 Kč/osoba, což považujeme za odpovídající cenu vzhledem ke kvalitě stráveného času.

autentický hotpot: Michalovo čínské okénko

Hot pot je velká společenská událost

Kouzlo těchto horkých kotlíků plných samých dobrých a pálivých věciček jsem poprvé zakusil při studiích v Číně. Měl jsem navíc tu kliku, že z celé Říše Středu jsem pobýval v provincii, které se vznik tohoto pokrmu nejvíce přisuzuje – Sečuán. Jak tedy vlastně vypadá pravý hot pot a jak má správně chutnat?

Hot pot (火锅 huoguo) je v Sečuánu (a obecně v celé Číně) považován za velkou společenskou událost. Ani ne tak slavnostní, jako spíš výjimečnou, díky tomu, že se všichni mohou sejít u jednoho stolu a sdílet spolu jídlo. A protože Číňani opravdu milují(!) svoje jídlo, scházejí se u něj často a rádi, a to i v pozdních hodinách (viz fotka vpravo dole, pořízená o půl páté ráno na cestě z párty – nemohu říct, že se to dá považovat za jedno ze „spravovacích“ jídel 😬). Na hot pot můžeš zajít do specializované restaurace nebo do všudypřítomných bister, často s venkovním posezením na malých stoličkách.

Hned jak do otvoru uprostřed stolu obsluha zasadí mohutný hrnec s vývarem (buď dělený – tzv. půlměsíc, nebo ryzí chilli peklo) a kolem dokola ho obloží talířky s ingrediencemi, pak začíná pravá zábava. Můžeš si vybrat z tolika různých chutí a bizárů, cos nikdy nezkusil! Avšak pokud u tvého stolu sedí ostřílený Číňan, nemáš mnoho času na přemýšlení, protože talířky vezme a celé je shrne do hot potu. Pak nezbývá než sedět, popíjet a klábosit, a přitom čekat než nějaká z dobrot vyplave na povrch.

V Číně je dobrým zvykem a projevem úcty nabídnout jídlo příteli a spravedlivě se s ním rozdělit. Nemusíš se tedy bát, že by ti lidi obratnější v práci s hůlkami všechno snědli. Naopak, z hot potu jsem se vždycky vracel nacpaný na týden dopředu. Velkou výhodou (a prokletím zároveň) je to, že vývar uprostřed se pořád vaří. Když ho ubyde, obsluha ochotně přijde a dolije. A tobě pak nezbývá, než objednat další várku dobrot. Zkrátka, hoduje se do odpadnutí (nebo do vyčerpání limitu na tvojí kreditce 😎).

Jak má chutnat ten pravý hot pot?

Protože pálivá jídla jsou doménou jižních provincií, zejména pak Sečuánu, hot poty tam jsou opravdu pálivé. Opravdu. Pálivé. 🔥 Za ty nejkvalitnější se považují ty nejčervenější. Protože červená je čínská národní barva, všichni dobří restauratéři se to snaží vyhnat do extrému. Co to znamená? Že se při tvojí velké chvíli na toaletě trochu zapotíš a sám sebe se ptáš: „Proč jsem to zase udělal?🥵“ Odpověď ale najdeš hned nato – protože to za to stálo!

A jestli se hot pot, který jsme ochutnali v Česku, dá přirovnat k těm „pravým“? Stoprocentně. Zkušenost, kterou najdeš v Nali, se neliší od té z Číny. Dostaneš na výběr hned z několika vývarů a přísad, které jsou navíc připravené poctivě a chutnají tak, jak mají. Dip si složíš podle chuti z celé řady ingrediencí a nemůžu říct, že bychom tam něco nenašli.

Takže ať už patříš mezi fanoušky ostrých jídel, nebo se rád sejdeš s přáteli u zajímavé příležitosti, návštěvu takové hot pot restaurace rozhodně doporučujeme!

M&S

Přejít nahoru