Romantické uličky, zdobné kostely, cool kavárny a bary, rozlehlé parky, kultura, historie. Krakov nabízí zkrátka vše, co od evropského města očekáváš. Pojď se s námi ponořit do místa, ve kterém to žije! Jaká místa jsme navštívili, kde se nám líbilo, co nás naopak nemile překvapilo a jaké polské speciality doporučujeme ochutnat?
Polská města jsou v poslední době trendy lokalitou, kam vyrazit na prodloužený víkend. Ať už je to město nebo hory, sever nebo jih, stále více turistů se k našim severním sousedům vydává. Tak jsme neododali a na jaře vyrazili také. Protože milujeme historická města, která na člověka dýchnou takovou prazvláštní atmosférou, vybrali jsme si Krakov, jedno z nejstarších měst Polska.
co VIDĚT v krakově a na co si dát pozor?
Když dorazíš do Krakova vlakem jako my, z hlavního nádraží se dostaneš ven přes obchodní centrum. Nevím jak ty, ale my jsme měli Polsko zaškatulkované jako zemi, která je „trochu pozadu“. Hned po východu z nádraží jsme pochopili, že to tak úplně není pravda. 😏
První, co nás překvapilo, byl samoobslužný obchod. Doháněla nás žízeň a v podchodu jsme objevili místní Žabku. Prázdnou Žabku. Bez lidí, bez prodavače. Princip spočíval v tom, že jsme před vstupem načetli kreditní kartu a zadali telefonní číslo. Vešli jsme dovnitř, vzali si co hrdlo ráčilo, odešli, a to bylo celé. Nevíme jakým způsobem, ale z karty se odečetlo přesně to, co jsme si vzali, a nikde jsme žádné zboží nenačítali. No, a pak už se zážitky jen načítaly. 🤩 Takže co vidět v Krakově?
KAZIMĚŘ – ČTVRŤ ŽIDŮ I COOL PODNIKŮ
Ihned po příjezdu do Krakova jsme zamířili do židovské čtvrti Kaziměř, označované jako nejvíc cool čtvrť města. Pokud se chceš bavit, objevovat kavárny, bistra a bary, vychutnávat si brunche, večer popíjet Soplicu (jedna z nejstarších značek polské vodky) a třeba se i dozvědět něco o židovské komunitě, je pro tebe tohle místo jako stvořené. Mimo jiné je to také skvělý výchozí bod pro různé výlety (pěšky dojdeš za 20 minut na hlavní náměstí), takže rozhodně doporučujeme se v této čtvrti rovnou ubytovat. Stejně jsme to udělali i my, v Krakově je ubytování cenově dostupné a kvalita je ucházející, na bookingu tedy rozhodně najdeš styl, který ti bude vyhovovat.
Kaziměř: 7 míst, která stojí za návštěvu!
Kaziměř je doslova semeniště cool podniků! Ne, nepřeháníme. Opravdu v každém domě je neotřelý podnik, který má něco do sebe. Na turistická lákadla “na jedno brdo” zapomeň, místní bary mají svůj osobitý charakter. My jsme se snažili (stejně jako v každém městě) vybrat podle recenzí ty nejlepší podniky, ale nakonec jsme usoudili, že ať otevřeme jakékoliv dveře, všude to bude naprosto skvělé a autentické. Úplně náhodou jsme tak zavítali do místní putyky jménem Pijalnia piwa i vodky (ano, velmi výstižný název), pili jsme tam pivo a vodku 😊 a bylo to boží!
Za návštěvu stojí také kavárna Alchemia na náměstíčku jménem Plac Nowy nebo Ranny Ptaczek, v obou podnicích si vychutnáš skvělý brunch!
Zajímá tě židovská historie? Určitě navštiv Pasáž z filmu Schindlerův Seznam která byla zvěčněna v jednom ze záběrů Schindlerova seznamu. Dnes uvnitř najdeš informační cedule zachycující tragický osud Židů za 2. světové války. Zážitek poté můžeš probrat v pivní zahrádce Mleczarnia, která se nachází hned vedle.
Duchovní atmosféru najdeš v Bazilice Božího Těla, monumentálním kostelu z 15. století, který je uvnitř krásně zdobený.
V Kaziměři jsou spousty vnitrobloků a pivních zahrádek, kde si můžeš vychutnat jídlo z food trucku i doplnit pitný režim. Jedním z nich je Pivnice Stara Zajezdnia, obrovský prostor, který nabízí pestrou škálu řemeslných piv a k tomu dobré jídlo, vevnitř i venku.
Na nejlepší Zapiekanku (proslulá zapečená bageta) v celém Krakově zajdi na náměstí Plac Nowy, uprostřed kterého je kruhová budova s několika výdejními okénky. V každém z nich dostaneš zapiekanku, ale pozor, jen v jednom je ta nejlepší! Hledej Endzior :))
PAMÁTKY V KRAKOVĚ – KAM VYRAZIT A NA CO SI DÁT POZOR?
Druhý den našeho pobytu v Krakově jsme se vydali na průzkum historického centra města. Z Kaziměře je to asi 20 minut chůze, takže pokud ti nevadí chodit po vlastních, bez městské hromadné dopravy se v tomto městě určitě obejdeš. První zastávkou byl zámek Wavel.
Královský hrad Wavel a katedrála svatého Stanislava a Václava
Už z dálky majestátní stavba nás opravdu mile překvapila a rozhodně stojí za návštěvu. V celém komplexu se mísí několik různých slohů, od gotiky, přes baroko až po renesanci. Nejvíce nás zaujala katedrála, na které je každá kopule unikátní. Obzvlášť na jaře je prostor kolem hradu a katedrály krásný, plusové body celému dojmu přidávají tulipány vysázené všude kolem.
Do celého komplexu Wavel vstoupíš sice zcela zdarma, ale pak přijde ta jedna jediná vada na kráse – neubíhající fronty na cokoliv. Na katedrálu, která se otevírala ve 13 hodin, stála fronta už v poledne. V tu chvíli jsme litovali, že jsme si vstupenky nekoupili předem online. Ale hned vedle stála úplně stejně dlouhá fronta lidí, kteří už vstupenky zakoupené měli. Vlastně jsme tedy nechápali, v čem spočívala výhoda zakoupení vstupného předem, čekat musíš tak či tak. A protože jsme si chtěli dosyta užít i další krakovská místa, po 45minutovém čekání bez posunu vpřed jsme to vzdali a vydali se dál. 🚶🏻♀️🚶🏻♂️
Rynek Glowny
Z Wawelského hradu jsme pokračovali přes ulici Grodzka, která je proslulá díky své historii. Starodávná cesta plná bazilik a paláců (a taky lidí) vede přímo na Rynek Glowny, hlavní krakovské náměstí. (Tip: než se dostaneš na Rynek, zastav se v maličkém podniku Pijalna Wisnia na tradiční polskou višňovici!) Jakmile se před tebou otevře hlavní náměstí Krakova, nebudeš vědět, kam se dívat dřív! 👀 Je totiž opravdu ohromné a plné života. Náměstí obklopují bary, restaurace a kavárny s předzahrádkami plnými lidí, opodál hraje pouliční kapela, uprostřed se rozléhá podlouhlá tržnice s muzeem polského umění zvaná Sukiennice, po pravé straně se tyčí nádherný Kostel Nanebevzetí Panny Marie a po levé Radniční věž. Náměstí je přehledné, takže tohle všechno se ti naskytne při jednom jediném pohledu na Rynek Glowny.
Ať už budeš chtít prozkoumat interiér kostela nebo si vyšlápnout pár desítek schodů do zvonice a vidět náměstí z ptačí perspektivy, připrav se na vstupné a frontu. Byť vypadá interiér kostela z fotografií na internetu opravdu skvostně, dali jsme přednost svlažení se jedním pšeničným. 🍻 Kam se ale dostaneš bez vstupného i front je historická tržnice. V přízemí najdeš nespočet stánků s tradičními polskými produkty od sladkostí přes alkohol až po šperky, a ve druhém patře budovy můžeš navštívit expozici Národního muzea.
Jagellonská univerzita
Další zastávkou na naší procházce centrem je Jagellonská univerzita. Po Karlově univerzitě ja ta krakovská druhou nejstarší univerzitou ve střední Evropě, nejen proto jsou na ni Poláci náležitě hrdí. Univerzita pochází z 13. století a je postavena v gotickém stylu. Při její návštěvě si tak možná vzpomeneš na hrdiny z kouzelnického světa Harryho Pottera. ✨
Barbakán
Naše kroky pokračují skrz park vedoucí kolem centra až k Barbakánu – bráně, která je jednou z mála dochovaných částí tehdejšího opevnění Krakova. Nečekej nic velkého, je to prostě brána ve tvaru kruhu. Nás mnohem víc zaujala ulice kousek za branou směrem do centra, kde byla výstava obrazů dohromady tvořící pestrobarevnou směsici umění. Prostě nádhera!
Celý den jsme završili v jazzovém klubu U Muniaka, kde hraje živá hudba. Takže pokud je jazz tvoje parketa, tenhle klub nesmíš minout! Vstupné bylo pouhých 20 zlotých (cca 110 Kč), méně, než dáš za vstup do jazz klubu v Praze. A fakt to stojí za to!
KAM NA KOLE KOLEM KRAKOVA?
Pokud je nějaké město bicycle friendly, vždy si rádi vyhradíme jeden den na to, abychom si ho projeli a užili si atmosféru města zase trochu jiným způsobem. Možností, kde si půjčit kola, je v Krakově poměrně dost, minimálně v okolí centra jsme zaregistrovali asi čtyři. My jsme se vydali do té nám nejbližší, která se nachází v Kaziměři v pasáži Oskara Schindlera. Milý mladý žid nám půjčil pohodlná městská kola, za 5 hodin jsme zaplatili zl.
Naše cesta vede nejprve k továrně Oskara Schindlera. Je 1. května., státní svátek, a na webu jsme den předtím zjistili, že na tento den nelze zakoupit vstupenky předem. To už nám trochu napovědělo, že zájem bude veliký. Nespletli jsme se. 😬 Po asi 15 minutách jízdy z Kaziměři přijíždíme k továrně a první, co vidíme, je dav lidí. Dvěstě metrů dlouhá fronta, stále přicházející lidé a žádní ubývající. Protože máme kola na omezený čas a pár míst na objevení nás ještě čeká, pokračujeme dál. Ale tobě doporučujeme rezervovat si návštěvu předem a vybrat si pro ni nějaký běžný pracovní den, který pravděpodobně nebude tak vytížený.
Krakova a Kościuszkowa mohyla
Další na našem seznamu je Krakova mohyla, jeden z celkem čtyř uměle navršených kopců, které slouží jako vyjádření pocty polským hrdinům. Ta Krakova patří mezi nižší z nich, ale je z ní nádherný výhled na celý Krakov a není tolik známá, takže se nemusíš obávat davů turistů, ale naopak si můžeš třeba v klidu vychutnat piknik v trávě s výhledem na město.
Oproti tomu Kościuszkowa mohyla je vyšší a plná turistů. Vyškrábat se na kopec s těmi městskými koly, které vůbec nejsou určené pro jízdu do kopce, nám dalo pořádně zabrat. A když už jsme dorazili na vrchol kopce, opět jsme tvrdě narazili. Ano, tušíš správně, fronta na vstupné. Byť je Kościuszkowa mohyla mnohem honosnější, vůbec nás nenapadlo, že na takovém místě by se mohlo platit vstupné. Ale máme pro tebe tip. 🤫 Jak asi tušíš, na frontu jsme se vyprdli, a šli jsme do přilehlé kavárny na zmrzku, odkud bylo stejně krásně vidět. Navíc jsme se vyhli tlačenici na vrcholku mohyly.
Než se dostaneš od Krakovy ke Kościuszkowo mohyle, čekají na tebe ještě dvě nádherná místa a krásná projížďka kolem řeky a nádhernou přírodou. Od Krakovy mohyly jsme pokračovali krásnou cyklostezkou kolem řeky až k Hale Forum.
Hala Forum
Pokud hledáš ideální místo pro párty, je to právě tady! U staré budovy bývalého hotelu to fakt žije. Restaurace, food trucky, pivo, drinky, plážová lehátka a to vše na břehu řeky s výhledem na hrad. Hned vedle je navíc malá pouť, kde si můžeš prohlédnout Krakov ze sedačky vyhlídkového ruského kola. Dáváme si jedno na žízeň a pokračujeme dál! Tentokrát už sjíždíme z cyklostezky směrem do města a pokračujeme k lomu Zakrzówek.
Lom Zakrzówek
Bývalý vápencový lom se nachází kousek od centra a rozhodně stojí za návštěvu. I tady jsou turisté, ale při naší návštěvě to nebylo nic hrozného. Lom je opravdu velký s blankytně modrou vodou. V letních měsících je za drobný poplatek zpřístupněný ke koupání a potápění.
Celá trasa je asi 20 km dlouhá, za den všechno hravě objedeš 🙂
Co my jsme v Krakově nestihli, ale ty můžeš?
MUZEA – Krakow nabízí i mnoho zajímavých muzeí, která jsouv některé dny v měsíci zdarma. Nás zaujalo muzeum her Krakow Arcade Museum, kde si užiješ více než 150 arkádových her a pinballů. Nechybí proslulý Pac Man nebo Mortal Kombat!
NOVÉ HUTĚ – čtvrť na severovýchodě města s typickou socialistickou architekturou z dob komunismu.
MICHELINSKÉ RESTAURACE – v Krakově je poměrně hodně michelinských restaurací nebo restaurací, které byly zmíněny v Michelinském průvodci. My jsme měli zálusk na Karakter, restauraci v Kaziměři, která se zaměřuje na hamburgery a masové pokrmy, ale bohužel už se do našich nacpaných břich nevešla.
SOLNÉ DOLY WIELICZKA – jedny z nejstarších solných dolů na světě se nachází jižně od města, asi 20 minut vlakem. Prohlídka dolů trvá přes dvě hodiny, určitě si tedy na jejich návštěvu vyhraď minimálně půlden. My jsme výlet do Wieliczky vynechali právě z časových důvodů, ale vzhledem k tomu, že jsou zapsány na seznamu UNESCO, určitě jejich návštěva bude stát za to!
Co v krakově ochutnat a bez čeho se obejdeš?
TOHLE V KRAKOVĚ MUSÍŠ OCHUTNAT!
VZTEKLÝ PES (polsky wściekły pies) – Poláci jsou známí tím, že do všeho lejou sladké sirupy a likéry. I do piva (jo, taky to nechápem). 😳 Výjimkou není vodka, ale v tomto případě je to docela vítané! Jednou z polských specialit je vzteklý pes, neboli vodka, malinový likér a tabasco, které na konci pěkně štípne. 🔥 Možná právě díky tabascu nám přišlo, že ani po několika panácích (zapitých pivem) nejsme vůbec opilí. 😎
PŠENIČNÉ PIVO – pokud jsou ti po chuti svěží piva, polské pšeničné si zamiluješ. Hledej ho pod názvem Białe pivo. Ideální drink na léto!
IZRAELSKÁ KUCHYNĚ – protože Krakov je z části obydlený Židy, najdeš tu i spousty tradičních izraelských bister, kaváren a restaurací. My jsme vyzkoušeli pokrm zvaný Sabih v bistru Ranny Ptaszek v Kaziměři. Opékaný lilek, sezamová pasta, salsa, vejce a křupavý pita chléb byly po ránu skvělou vzpruhou. Další ráno jsme zavítali do kavárny Alchemia na náměstí Plac Nowy, kde jsme si pochutnali na naprosto famózním hummusu s pošírovaným vejcem a pita chlebem. První ranní paprsky nás při tom hřáli do tváří a my popíjeli dobrou kávu a mimosu. 🥂 Božíííííí!
ZAPIEKANKA – obří křupavá bageta s houbami, horou táhnoucího se sýra a vším, co si jen přeješ? Tuhle krakovskou pochoutku si místní dávají jako svačinu nebo něco mastného do žaludku na večer. A fakt to funguje! Mají ji na každém rohu, ale jak už jsme psali na začátku, tu nejlepší najdeš na Plac Nowy ve stánku Endzior!
PIEROGY – taštičky plněné bramborovou nebo masovou směsí k východoevropské kuchyni neodmyslitelně patří. V Krakově jsme je ochutnali hned po našem příjezdu v tradiční polské restauraci zvané Szynk. Typickou náplní pierogů jsou brambory nebo mleté maso. K našemu překvapení nám více chutnali ty bramborové přelité sádlem a smaženou cibulkou.
TOHLE SI V KRAKOVĚ NEDÁVEJ
PRECLÍKY – co nás naopak neoslovilo jsou všudypřítomné preclíky. Snad v každé ulici narazíš na staršího pána nebo paní s vozíkem plným tohoto polského pečiva, kterému se jinak říká také obwarzanek krakowski a které inspirovali ke vzniku tolik oblíbený bagel. Čekali jsme křupavou kůrku s vláčným těstem uvnitř, ale polský preclík je ve skutečnosti tuhý kus pečiva. Kdybychom ho ale rozpekli, potřeli máslem a dobrou marmeládou, chutnal by určitě skvěle!
co nás v krakově překvapilo?
KRAKOV JE MĚSTO, KDE JE POŘÁDEK NA PRVNÍM MÍSTĚ
Mnoho evropských měst je sice krásných, ale člověk má pocit, že místní lidé snad neznají význam slova pořádek. Tak to se o Krakově říct nedá. Čisté ulice i parky bez válejících se odpadků všude po zemi, klobouk dolů! 👌🏻
S tím souvisí i otázka alkoholu na veřejnosti. Myslím, že nejsme jediní, kteří považaovali naše polské sousedy za milovníky alkoholu. 🍻 ALE! Narozdíl od jiných měst na válející se opilce (nebo jina individua) nenarazíš, a to ani v ulicích, parcích nebo u řeky. Venku se totiž pít nesmí. A my v tom vidíme obrovská pozitiva! Na ulicích se všichni najedí a pít pokračují na místa pro to určená. Nejenže dají vydělat místním podnikům, ale nikdo se ti nemotá s lahví alkoholu pod nohama a nenarušuje přirozeně hezké a čisté prostředí.
NEJLEPŠÍ NEAPOLSKOU PIZZU HLEDEJ V KRAKOVĚ
To si to tak štrádujeme kolem pizzerie Pizzatopia, nasáváme vůni právě se pečícího těsta a říkáme si:
S: “No, přece nebudeme jíst pizzu v Krakově, jdeme na pirogy”.
M: “Mmm, ale je neapolská a vypadá fakt dobře!”
S: “Dobře teda, dáme jí šanci.”
Pane Bože, děkujeme za to osvícení! 🤤 Nejlepší neapolská pizza na světě. Teda pro mě, Michal byl v Neapoli, kde prý byla ještě o chloupek lepší, ale tuhle pizzu prostě musíš zkusit. Byla tak famózní, že jsme na ni šli druhý den znovu! 🤫 Nenajdeš ji nikde jinde než v úžasné Kaziměři.
JAK SE DOSTAT Do Krakova? za pár hodin nebo pár minut!
Do Krakova jsme vyrazili z Prahy a protože Michal studoval v Olomouci a já jsem tam ještě nebyla, volba byla jasná. Pojedeme vlakem s přenocováním v Olomouci! Pokud nechceš strávit 7 hodin v kuse drncáním se po kolejích, je to ideální varianta. Navíc Olomouc je také nádherné město (já tvrdím, že je to taková zmenšenina Krakova), a cestu si tak rozdělíš v podstatě na polovinu.
Světe div se, do Krakova se můžeš dostat i za necelou hodinku, a to přímým letem z Prahy. Sleduj ceny letenek a pořídíš je velmi příznivě. Pro zpáteční cestu jsme tedy zvolili přepravu s RyanAir, která nás vyšla levněji než jízdenka vlakem.
A to je z našeho polského dobrodružství vše. Doufáme, že tě náš článek dostatečně navnadil a tohle město si nenecháš ujít! Protože stojí za to 🤍
TIP na závěr: Máš domácí mazlíčky a hledáš tipy, jak si užít dovolenou v Polsku i s nimi? Navštiv blog canicrosssoharem.cz, kde najdeš super článek o dovolené v Polsku se psími parťáky! 🐶🐶
M&S