Když jsme na podzim roku 2023 přemýšleli, kam příští rok vyrazíme na dovolenou, Vietnam byl jasná volba. Chtěli jsme totiž objevit zemi s jinou kulturou, kde je zároveň krásná příroda a dobré jídlo, což Vietnam přesně splňuje. A co si budeme povídat, roli hrál i budget. Nejdražší jsou letenky do Vietnamu, pak už je všechno relativně levné. V našem vyprávění začneme jak jinak než od začátku – přípravami. Co je potřeba zařídit před dovolenou ve Vietnamu?
Letenky do Vietnamu: kdy a kde koupit?
Letenky do Vietnamu kupuj opravdu dostatečně dopředu, ideálně 6-12 měsíců. Lety na poslední chvíli bývají nesmyslně předražené.
Do Vietnamu létá několik leteckých společností, například Vietnam Airlines, Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines a další. Určitě je fajn porovnat ceny na několika prodejních portálech i u samotných leteckých společností. Chce to trochu času a trpělivosti při hledání výhodné nabídky, ale pokud hledáš dostatečně dopředu, mělo by se ti podařit výhodný let do Vietnamu najít.
My jsme začali s hledáním letenek v listopadu s plánovaným odletem v dubnu, takže tak akorát půl roku dopředu. Ceny se pohybovaly od 16 000 Kč do asi 24 000 Kč, rozdíl byl například v letecké společnosti, době letu, počtech přestupů nebo místě přistání (letenky s přistáním v Hanoi bývají o něco dražší než ty s přistáním v Ho Či Minovo městě dříve známé jako Saigon).
Najít přímý let do Vietnamu je takřka nemožné, minimálně jeden přestup vždy je. Dobře zkontroluj, v jakých zemích přestup je a jak dlouho trvá. My jsme často narazili na lety s 19hodinovým přestupem v Doha, samozřejmě přes noc, takže bychom si tam museli hledat ubytování, a to jsme nechtěli.
Výhodné letenky do Vietnamu jsme nakonec našli na pelikan.cz v sekci akčních letenek. Let s přistáním v Saigonu a odletem z Hanoje s Tourkish Airlines, mezipřistání 3 hodiny v Istanbulu, cena 16 590 Kč. Pokud chceš navštívit jih i sever Vietnamu, je tohle super volba.
Při rezervaci letenek se ujisti, že máš platný cestovní pas s platností nejméně šest měsíců od data vstupu do Vietnamu. Zkontroluj také, jestli nepotřebuješ tranzitní vízum v zemích mezipřistání.
Očkování do Vietnamu
Před cestou do Vietnamu doporučujeme nechat se očkovat, abys ses ochránil/a před nemocemi, které v zemi jsou. Mezi doporučená očkování patří žloutenka A a B, břišní tyfus, tetanus a horečka dengue. Doporučujeme poradit se s lékařem nebo na cestovní klinice o vhodném očkování na základě tvého zdravotního stavu a trasy cesty.
My jsme zjistili, že proti oběma typům žloutenek jsme už očkovaní, tyfus jsme si pro jistotu nechali přeočkovat u naší obvodní lékařky, protože už se chýlil konec platnosti očkování, a pak jsme si zaplatili vakcínu proti břišnímu tyfu, která se pohybovala kolem 1 500 Kč.
Víza do vietnamu
Pro vstup do Vietnamu potřebuješ vízum. To získáš na vietnamském velvyslanectví nebo si můžeš požádat o elektronické vízum online zde, což je mnohem jednodušší a pohodlnější varianta. Vyřízení víza trvá cca tři pracovní dny, do e-mailu ti přijde notifikace. Vízum stojí 25 dolarů.
Mezinárodní řidičský průkaz
Pokud plánuješ ve Vietnamu řídit skútr, měl/a by sis vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Realita je ale taková, že to nikdo nekontroluje. My jsme průkaz neměli a tak nějak jsme spoléhali, že nás kontrola mine, ale pokud chceš mít jistotu, (případná pokuta je totiž docela vysoká), mezinárodní řidičský průkaz si zařiď.
Kde požádat o mezinárodní řidičský průkaz?
MŘP vydává obecní úřad s rozšířenou působností nehledě na místo tvého trvalého bydliště. Žádost musíš podat osobně a je vyřízena zpravidla na místě za drobný poplatek. Nepotřebuješ k tomu nic než tvůj klasický řidičák a doklad totožnosti.
Vietnamská měna: kdy a kde vybrat?
Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy. 1 000 VND je asi 0.97 Kč. Zkrátka se připrav, že se z tebe na chvíli stane milionář! 😁💰💰💰
Je nutné si peníze vyměnit před cestou do Vietnamu?
Ne, není. Ale pokud chceš mít jistotu a nestresovat se hned po příletu hledáním bankomatu, tak to doporučujeme. Nicméně v českých směnárnách jsme vietnamské dongy nenašli, vyměnili jsme si tedy alespoň pár dolarů, které vám obchodníci také vezmou (přestože oficiálně je to prý nelegální).
Po příletu na letiště ve městě Saigon jsme ale rychle našli bankomat. V nejrůznějších článcích jsme si přečetli, že nejvíc spolehlivý je bankomat HSBC, vždy jsme se tedy snažili najít tento. Používali jsme k tomu kartu Revolut, která má dobré kurzy.
Základní vietnamské fráze
Snad každého místního v jakékoliv zemi potěší, když cizinec řekne alespoň základní frázi v jeho rodném jazyce 😊. Tady je seznam frází, které jsme využívali my, vždy tak vykouzlili Vietnamcům úsměv na tváři a získali si jejich náklonnost!
- Ahoj: Xin chào [sin čao]
- Nashledanou: Tạm biệt [tam biet]
- Děkuji: Cảm ơn [kam on]
- Ano: Vâng [vung]
- Ne: Không [khom]
- Pivo: Bia [bia]
- 1, 2, 3, na zdraví!: Một, Hai, Ba, Vô! [mot, haj, ba, vo]
- Na zdraví (slangovější): Chúc sức khỏe! [čuk s qua]
A to je vše! Pokud se budeš řídit tímto seznamem, který čerpá z našich zkušeností, nemůže tě nic překvapit 😊
M&S