Jadranské pobřeží nabízí mnohem víc než jen odpočinek na pláži. Relax u moře má bez pochyby své kouzlo, ale okolní krajina nabízí nekonečné možnosti pro ty, kdo hledají dobrodružství a objevování. Po 9 letech pravidelných návštěv Chorvatska s rodinou jsem sepsala spoustu užitečných tipů, které se ti můžou hodit. Chceš vědět kam na skvělou grilovanou rybu nebo nejlepší neoapolskou pizzu (hned po Neapoli, samozřejmě), kde najdeš úchvatné vyhlídky nebo spot na piknik, nebo se inspirovat tipy na výlety v okolí? Čti dál!
Proč dovolená v Pakoštane?
Pakoštane je malá obec asi 5 km od známějšího Biogradu na Moru a 30 km od nádherného historického města Šibenik. Poprvé jsme sem vyrazili v roce 2014, zcela náhodou, prostě jsme na poslední chvíli objevili volný apartmán a byl zrovna v této obci. Od té doby jezdíme stále sem.
Pakoštane je ideální místo, kde nic nechybí. Není ani tak velké, aby tvoji klidnou dovolenku rušil provoz velkoměsta a přístavů s nákladními loděmi, ale ani tak malé, abys za zábavou musel dojíždět. Pakoštane jsou romantické kamenné uličky porostlé růžovými oleandry a provoněné středomořskou kuchyní, a malebné pobřeží s průzračně čistým mořem protkaným stovkami ostrůvků s blankytnými zátokami. Co víc si přát? No a než se tady úplně rozplynu, pojďme na ty nastřádané tipy! 💡
Pakoštane: Aktivity v okolí
„A na jak dlouho, že tam pojedeme?“ ptal se Michal, když jsem mu nabídla, jestli s námi letos nechce vyrazit k moři do Chorvatska. Na 14 dní, povídám. „Cože? Co tam budeme takovou dobu dělat? 14 dnů se nevydržím válet na pláži.“ No, a nakonec jsme ani všechno nestihli 🙂 Zkrátka v Pakoštane nudu nezažiješ!
Na paddleboardech kolem okolních ostrůvků
V Pakoštane hned u první pláže blízko kruhového objezdu najdeš potápěcí centrum a půjčovnu nejrůznějších vodních atrakcí. 🌊 Způsobů, jak si užít zábavu na vodě nebo pod hladinou je spousta. My jsme si půjčili paddleboard, na kterém se dá za pár minut doplout na protější ostrůvky.
Největší ostrov naproti Pakoštane je ostrov Velky Školj, kam dopluješ ani ne za 10 minut. Ostrov je skalnatý, porostlý borovicemi a za návštěvu stojí zejména díky vyhlídce na vrcholu kopce. Je odsud krásný výhled na širé moře z jedné strany a Pakoštane z druhé. Cestou na kopec pravděpodobně narazíš na volně žijící králíky a kozy.
Za návštěvu stojí i malý ostrůvek po levé straně St. Justina, který zdobí malý kostelík a je zajímavý výskytem speciálních druhů rostlin.
Po pravé straně je pak malý kopcovitý ostrůvek Babuljaš, který je celý zalesněný a lidé tam běžně nejezdí. Ale je hezké ho alespoň obeplout.
Zajímavostí je, že místní obyvatelé tyto tři ostrůvky pojmenovali jako Víra, Naděje a Láska.
Za písečnou pláží na ostrov Vrgada
Pokud tě omrzí oblázkové pláže, kterých je v Chorvatsku většina, vydej se na nedaleký ostrov Vrgada, kam z Pakoštane jezdí několikrát denně v pravidelných intervalech loď za necelá 2 eura. Jízdní řád najdeš zde. Tuhle možnost jsme využili i my. Sice nám oblázkové pláže nevadí, protože alespoň nemusíme celý večer lovit písek z různých otvorů, ale zlatavá pláž a nohy zabořené do teplého písku přece jen mají něco do sebe. Poměrně daleko stačíš do pasu, takže voda je tam krásně prohřátá.
Kromě písečné pláže Podbrizi Sand Beach, kde je mimochodem přes den spousta možností, jak se před prudkým sluncem schovat do stínu, je na Vrgadě také krásná vyhlídka, kterou stojí za to navštívit. Cestou nahoru se projdeš uzounkými uličkami starého města, kde žije necelých 250 obyvatel a čas jakoby se tam zastavil. Ještě donedávna místní domorodci žili z dešťové vody a bez elektřiny.
Lodí po blankytných zátokách a za delfíny
Podél pobřeží Střední Dalmácie se táhne plejáda ostrovů a ostrůvku, které skrývají přenádherné tyrkysově modré zátoky. Byla by škoda je nechat neobjevené! Proto jsme si už druhým rokem v přístavu půjčili loď a vyrazili na celodenní dobrodružství. 🚤
Pro půjčení malé lodi do 5kW nemusíš vlastnit lodní průkaz. Loď samozřejmě nejede tak rychle, ale i tak se dají za den stihnout spousty zastávek. Letos už jsme lodní průkaz měli, odvážili jsme se tak na loď o 150 koních, a to už byla jiná jízda!
A jaká místa doporučujeme navštívit?
- zátoka na Vrgadě – na levém břehu Vrgady je ukrytá krásná zátoka, kde můžeš zastavit a vykoupat se
- ostrov Pašman, zátoky a delfíni – po pravé straně od Pakoštane se nachází velký ostrov Pašman, podél něhož je spousta zátok, stačí si vybrat. Je to také domov delfínů. Když budeš mít trochu štěstí, možná na ně narazíš stejně, jako my! A co dělat, když uvidíš ploutev? Vypni motor a čekej. Delfíni se rádi předvádí a velmi pravděpodobně se k tobě sami přiblíží, aby mohli předvést svou krásu a ladnost 🐬🤍
- ostrov Murter – po levé straně Pakoštane leží ostrov Murter, který nabízí snad tu nejtyrkysovější zátoku, jakou jsem kdy viděla, a nádherně teplou vodu
- restaurant La Spuž – až tě přepadne hlad, vyhoď kotvu u restaurace La Spuž, kde si vybereš některou z čerstvě ulovených ryb nebo chobotnic a místní domorodci ti ji ugrilují na ohni. K tomu dobrý olivový olej, opečený chléb, čerstvá zelenina, to prostě musíš zažít!
Na kole kolem Vranského jezera
Vranské jezero je největší přírodní sladkovodní jezero Chorvatska. Dostaneš se k němu pěšky, autem i na kole za pár minut. Kolem jezera vede cyklostezka 🚲, takže jednou z dalších možností, jak si aktivně užít den v Pakoštane, je půjčení kol a objevování okolních krás. My jsme to měli v plánu, ale horko nás přimělo zvolit jiný program.
Skvosty na dosah: Nejlepší výlety do 40 minut od Pakoštane
Pakoštane je z každé strany obklopeno zajímavými místy, která stojí za návštěvu. Na všechny se dostaneš za zhruba 30-40 minut autem.
Šibenik – historické město s dotekem Itálie
Město pevností, romantických uliček a stopách po Hře o trůny, to je Šibenik. Město bylo kdysi po nějakou dobu ovládáno Benátčany, možná se tak budeš chvílemi cítit jako v Itálii.
Šibenik: kde zaparkovat?
Pokud pojedeš do Šibeniku autem, vyraz včas, abys neměl problém s parkováním. Veřejných parkovišť za poplatek je tam hned několik a najdeš je jednoduše přes google mapy. Nenech se zmást cedulemi, které mohou na první pohled vypadat, že je parkoviště určené jen pro držitelne nějakých karet nebo za zavolání. My jsme třeba našli úplně v klidu místo tady.
Šibenik: jaké památky navštívit?
Mezi nejnavštěvovanější památky v Šibeniku patří čtyři pevnosti – svatého Michala, svatého Jana, svatého Mikuláše a Baronova, které byly vybudovány v 16. století na obranu proti Turkům. My jsme vyrazili z centra k Baronově pevnosti, pokračovali na Janovu a poté Michalovu. Celá procházka nám zabrala necelou hodinku.
Z pevností jsou krásné výhledy na město a moře. V Baronově pevnosti je high-tech muzeum s vizualizací starého Šibeniku a války s Osmanskou říší. Janovu pevnost jsme navštívili jen zvenku, neměli jsme pocit, že bychom tam viděli něco převratného a krásný výhled byl i zvenku. Za návštěvu ale určitě stojí Michalova pevnost, která se tyčí nad historickým centrem a uvnitř skrývá nádherný amfiteátr, kde se v létě konají různé koncerty a představení. Najdeš tam i drobnou expozici. Vstup na všechny tři pevnosti stojí 11,5 euro.
Z pevnosti svatého Michala můžeš ještě vyrazit na námořní pevnost svatého Mikuláše. K té zatím není vybudován přístup z pevniny, dostaneš se tam pouze lodí z Šibenické Rivy. My jsme návštěvu této pevnosti vynechali, ale pokud jsi fanoušek Hry o trůny, určitě pevnost navštiv, natáčela se tam jedna z epizod!
Dále stojí za zmínku Katedrála svatého Jakuba, staré město nebo klášterní zahrady v centru města. Všechny památky jsou blízko u sebe a poklidným procházkovým tempem je obejdeš za dopoledne.
Šibenik: kde se občerstvit?
Možností občerstvení v centru je nespočet. My jsme se nejprve vydali za tou nejlepší zmrzlinou, a našli jsme ji v rodinné zmrzlinárně Ka Grom. 🍦 Malá stylová zmrzlinárna se nachází v historickém centru a nabízí spoustu druhů zmrzlin, od smetanových, přes veganské až po sorbety.
Na oběd jsme dlouho hledali to pravé místo. V uličkách většinou narazíš na klasické chorvatské restaurace, které nabízí obvyklé menu v podobě grilovaného masa, ryb, těstovin nebo pizzy, ale my chtěli trochu něco jiného. Tak dlouho jsme bloudili uličkami, až jsme objevili burgrárnu. NEJLEPŠÍ BURGER NA SVĚTĚ!!!! Pane Bože, ten byl. Ještě týden jsem o něm mluvila. 🤤 Takže rozhodně navštiv Burger Bar Bagatin.
Aquaparka a funpark u Pakoštane
Chceš si na jeden den odpočinout od slané vody a vrátit se do dětských let? Navštiv Dalmaland, který se nachází pět minut jízdy autem od Pakoštane. Kombinace zábavního funparku s aquaparkem nadchne děti i dospělé. Aquapark je otevřený června 2023 od 11 hodin (ano, je to docela pozdě) a najdeš v něm tobogány pro děti i dospělé. My jsme vyzkoušeli snad všechno, co šlo, a shodli jsme se, že dětské tobogány byly rozhodně lepší! Nemůžeme tedy říct, že by tě čekal nejlepší aquapark na světě, ale pokud si chceš zpestřit dovolenou, tak proč ne. 😊 Ostatně vidět svého milého, jak s úžasem ve tváři sjíždí každou skluzavku, to je prostě radost! 😁
Ve tři hodiny otevírá funpark, z vody se tak můžeš přesunout rovnou na horskou dráhu nebo se nechat vyděsit k smrti v hororovém domě 😬 (ten byl fakt děsivej!). Na své si přijdou i děti. Celodenní vstup do obou je 35 euro.
Národní park Krka
Jeden z nejkrásnějších národních parků v Chorvatsku je jen půl hodiny jízdy autem od Pakoštane. Procházka mezi jezírky s tisíci odstíny modré a zelené, do kterých stékají nádherné vodopády, stojí za to. 💙Aktuální vstupné najdeš tady a vstupní místa zde.
Národní park Kornati
Přímo z Pakoštane jezdí výletní lodě do Národního parku Kornati, což je souostroví 89 ostrovů a útesů s překrásnou krajinou. Celodenní výlet nabízí různé stánky na promenádě u přístavu, ale všichni nejsou poctiví, proto spíš doporučuji informovat se o nabídce v místním infocentru.
Výletní lodě zastavují na oběd na jednom z ostrovů, kde se grilují čerstvé ryby a je tam také krásná vyhlídka. Odpolední program pokračuje na dalším z ostrovů s nádhernými útesy a velkým solným jezerem. Pokud je potápění tvůj oblíbený koníček, okolí Kornat je ideální pro objevování podmořského života.
Zadar
Zadar je 5. největší chorvatské město s nádhernou architekturou, pozůstatky po Římanech, nejrůznějšími muzey a kostely. Milovníci historie si tak rozhodně přijdou na své. (My jsme v Zadaru ještě nebyli, proto ti nemůžeme dát detailní tipy, ale určitě to máme v plánu).
Restaurace v Pakoštane: kde se skvěle najíš?
Většina restaurací v Chorvatsku má podobnou nabídku. V meníčkách najdeš pár předkrmů v podobě sušené dalmácké šunky, ovčího sýra z ostrova Pag či oliv. Na hlavní chod tě čeká výběr z grilovaných mas, ryb, nechybí špagety s plody moře nebo pizza. Ve spoustě restaurací dělají také skvělé burgery. Jako přílohu dostaneš téměř ke všemu hranolky, což mě osobně nevyhovuje. Jinou variantou je grilovaná zelenina nebo blitva, což je dušený mangold s česnekem a bramborami. Za těch 9 let už jsme vyzkoušeli snad všechny restaurace v Pakoštane několikrát, proto ti mohu s jistotou doporučit ty nejlepší!
- Pizzeria Pjaca – tahle restaurace nacházející se v centru u kostela Nanebevzetí Páně, je za mě number one co se pizz týče! Neměla jsem tam nikdy špatné jídlo, ale v pečení pizz jsou mistři. Dělají ji opravdu skvěle, k té pravé, neapolské, nemají daleko. Naším favoritem je pizza Mortadella s dávkou buvolí mozzarelly, pistáciovým pestem a italským salámem. 🤤🍕
- Pizzeria Gabre – moderní restaurace se nachází v samém srdci Pakoštane, hned u přístaviště. Kromě dobré pizzy (ale ne tak dobré, jako v Pjace ☝🏼), doporučuji steak z tuňáka, který tady mají, narozdíl od jiných restaurací, nevysušený, do růžova propečený a podávaný s grilovanou zeleninou a sojovou omáčkou. Mňamka!
- Galija – tradiční restaurace, ve které vaří místní ženy, má krásnou atmosféru. Nachází se asi 500 m od centra, poblíž známého kempu Pine Beach. Sezení na terase ve stínu oleandrů a piniových borovic má své kouzlo. K tomu si můžeš vychutnat delikátní hovězí steak, krémové špagety s krevetami nebo plato plné na ohni grilovaného masa, ideální pro celou rodinu. 🦐🥩
- Konoba Pakoštanac – tradiční chorvatská konoba v jedné z uliček v centru nabízí opravdu dobře udělané grilované maso a ryby. Vše griluje pán venku na roštu. Majstrštyk této restaurace je grilované jehněčí! Skvělé jsou také kalamáry, lepší jsem jinde neměla.
- Konoba Toro – pokud toužíš po troše té romantiky, vydej se do konoby Toro, nenápadné restaurace v jedné ze zapadlých kamenných uliček v centru města. Sezení je umístěno mezi vyššími kamennými domy, které poskytují chládek, hrát ti bude dalmácká hudba a posvítí závěsná světýlka. K tomu dobré jídlo a víno, co víc si přát?
- Konoba Doker – Chorvaté jsou specialisté na opékání vepřového a jehněčího masa. Pokud chceš okusit jejich um, navštiv rodinnou restauraci Doker, kde se na rožni opéká celé prase nebo jehně, na objednávku také chobotnice. 🐙
- Kokonoba – na závěr jsem si nechala tu nejlepší z nejlepších. Kokonoba je nová restaurace (otevřela v roce 2022) přímo u přístavu a nadchne tě nejen vzhled restaurace, ale také jídlo, pití i samotný servis. Pár, který restauraci před rokem otevřel, vsadil na několik málo pokrmů z kvalitních lokálních surovin. Co doporučuji? Rozhodně vyzkoušej rybu Oradu, kterou ti majitel na přání před tebou vykostí, pokape domácím olivovým olejem a posype hrubozrnnou mořskou solí. K tomu opečené bambory s mrkví. Delikátní!!! Luxusní jsou i steaky, my měli hovězí a telecí a nenašli jsme jedinou vadu na kráse. Cena je oproti ostatním restauracím trochu vyšší, ale kvalita stojí za to! Takže až si budeš chtít opravdu pochutnat, pít dobré domácí víno a koukat při tom na moře, víš, kam zajít! 👌🏻👌🏻👌🏻
Pakoštane: pivo, víno nebo pálenka ?
Pokud jsi odchovaný/odchovaná na poctivém českém pivečku, v Chorvatsku si moc nepošmákneš. Ožujsko i Karlovačko jsou tak dobré na zahnání žízně, ale Plzínka to není. Když už ale zahnat žízeň, tak pivem načepovaným ve zmražených půllitrech. 🍺 To jen zasyčí! A mají ho jen v jednom baru – navštiv Kaliger 🙂
Na své si ale přijdou fanoušci řemeslných speciálů! Vloni jsme totiž narazili na plážový bar Leut, kde nabízí chorvatská craft beers! Vychutnat si tam můžeš třeba skvělou IPU nebo letní summer ALE.
Vinaři mají štěstí, chorvatské víno je moc dobré, obzvlášť to červené. 🍷 Není tak těžké, jako to naše, ale do letních horkých dnů ideální. V každé restauraci mají domácí bílé nebo červené, nejoblíbenější odrůdou je Graševina.
Z tvrdého alkoholu doporučujeme vyzkoušet peliňkovač, alkohol podobný Jagermeistru, ale o poznání hořčí. Skvělý je vychlazený, podávaný na ledu s citronem. Pro fandy sladšího pití je must have domácí višňovka kvašená na chorvatském slunci. 🍒
Tip pro milovníky západů slunce!
Chceš si se svou drahou polovičkou vychutnat ten nejromantičtější večer? Vezmi ji na plážový piknik! Nakup lokální suroviny, například sušenou šunku, sýry, olivy nebo sušená rajčata, oblíbené pití (my vzali domácí víno u jedné domorodkyně) a jdi podél pláže směrem na východ až do míst, kde nejsou žádné bary. Rozlož deku a už se jen společně kochejte nebem plným milionů odstínů modré, fialové, červené a oranžové odrážejících se na hladině moře. Poslouchejte, jak hladina tiše šplouchá o kameny a užívejte si přítomného okamžiku. Stojí to za to! 🤍
Ceny v chorvatsku: Je tam skutečně tak draho?
Přestože média psala o vysokých cenách v Chorvatsku o sto šest, realita není tak černá. Ba naopak. Po změně měny z chorvatských kun na euro sice došlo k mírnému zdražení, ale to i u nás, takže suma sumárum mi nepřišlo draho. Pizzu si dáte za 8-13 euro, těstoviny stojí kolem 13 euro, grilované maso a ryby se pohybují od 15 do 30 euro. Za točené pivo zaplatíte 5-7 euro, za dvě deci vína 2-3 eura. Když jsme byli nakupovat na snídaně v jejich supermarketu Plodine, překvapily mě nízké ceny sýrů, salámů a mléčných výrobků. Zatímco u nás stojí balení goudy 50 Kč, v Chorvatsku 1,25 eura. Nenechte se tedy zmást. Já vždy utratím za 14 dnů podobné peníze, jako mě stojí život u nás.
Jak se dostat do pakoštane?
Do Pakoštane se můžeš dostat třemi různými způsoby:
- AUTEM – pokud vlastníš auto a jede vás víc, takže se můžete složit na benzin/naftu, je to ideální varianta. Z jihu Čech trvá cesta cca 9-10 hodin, záleží na čase, ve který se do Chorvatska vydáš. My většinou vyjíždíme poslední školní den v dopoledních hodinách a s kolonami nemáme problém. Odpoledne už si vychutnáváme vychlazené pivečko 😊
- VLAKEM – letos už nás do Chorvatska jelo tolik, že jsme se ani do Tourana nevešli. Tak jsme se s Michalem, na rozdíl od zbytku posádky, vydali vlakem. Zaplatili jsme si lůžkový vagon v RegioJetu a jednosměrná jízdenka nás dohromady vyšla na 4 000 CZK, což není tak levné, jak jsem původně čekala. Vlak jede 17 hodin, z toho většina je přes noc, takže se to dá vydržet. Cesta byla bez problémů, klimatizace fungovala dobře, možná až moc, bez mikiny by mi byla zima. Asi v 11 večer jsme si rozestlali “postele” a spali jako dudci až do rána. Kolem osmé hodiny jsme vystoupili v Ogulinu, kde už na nás čekaly autobusy, které turisty rozvážely do různých částí Chorvatska. Vše proběhlo v pořádku a podle časového plánu, jen jsme měli tu smůlu, že jsme z autobusu vystupovali ve chvíli, kdy se spustila průtrž a lilo jako z konve 😏
- LETADLEM – chvíli před naším odjezdem do Chorvatska jsme zjistili, že pokud bychom si koupili zpáteční letenku do Zadaru, který je 30 minut jízdy od Pakoštane, zaplatili bychom podobně, možná ještě levněji, než jízda vlakem. Samozřejmě záleží na dnech, víkendy bývají dražší, ale pokud nejste limitovaní termínem, vyplatí se mrknout i na tuto možnost. Let trvá pouhou hodinku.
Pakoštane: mapa
Níže na mapě najdeš všechna místa, která jsem v článku zmínila 🔎.
Doufáme, že ses spolu s naším vyprávěním alespoň myšlenkami přesunul/a na sluncem zalité jadranské pobřeží a naše tipy se ti třeba někdy budou hodit 😊 Dej vědět do komentářů!
M&S