Objev s námi ideální jednodenní výlet z Tábora! Vezmeme tě po červené turistické stezce kolem řeky Lužnice, přes visutou lávku, zříceninu hradu Příběnice, Stádlecký řetězový most až do vesnice Malšice. Zastávka na občerstvení nechybí! 🍺
Tábor samotný je okouzlující město s bohatou historií sahající až do dob husitského hnutí. Procházka starým městem s dlážděnými uličkami a gotickou architekturou je jako krok zpět v čase. Pokud tě ale láká vůně přírody, jen kousek od centra města je síť dobře značených turistických stezek, které se proplétají lesy, loukami a podél meandrující řeky Lužnice. My jsme si vybrali 22kilometrovou trasu a v tomto článku tě jí provedeme 🥾
Údolí mlýnů
Vyrážíme z centra města Tábora, procházíme kolem hradeb, dále přes Švehlův most a po výšlapu do kopce se dáváme směrem doprava a vstupujeme do lesoparku Pintovka. Tady už začíná krásná příroda. Je léto, všude to voní kvítím a stromy. Za chvíli už začínáme slyšet šumění řeky a blížíme se k údolí Lužnice. Před námi se otevírá krajina jako z pohádky. U břehu řeky se tyčí mlýn, který nám připomíná historické způsoby výroby energie. Podobných mlýnů je po cestě hned několik.
Skalní tunel
Cestou podél řeky Lužnice narážíme na tunel zbudovaný ve skále. Tunel dlouhý 32 mentrů nechal vybudovat v roce 1938 Klub českých turistů, aby návštěvníky ušetřil nebezpečného stoupání na skálu a zpět dolů k řece. Procházíme tunelem a pokračujeme dál podél řeky. Občas přejdeme nějaký ten kámen nebo kořen stromu, s kolem bychom tudy projeli jen těžko.
visutá lávka
Krajina podél řeky Lužnice je skalnatá. Kromě tunelu tak narážíme také na visutou lávku, díky které se turisté mohou pohodlně dostat skrz meandr řeky Lužnice a užít si výhled na krásné okolí.
ZŘÍCENINA HRADU PŘÍBĚNICE
Jakmile přecházíme visutou lávku, naskytne se nám široké prostranství se stromy a velikou budovou. Chvíli přemýšlíme, zda pokračovat nebo prozkoumat okolí. Nakonec průzkum vyhrává! Když přijdeme blíže, zjišťujeme, že jde o penzion Příběnice, který na první pohled vypadá opuštěně, ale za rohem čeká občerstvení. Několik hotovek i pivečko doplní energii na další putování! (Jídlo nebylo nic moc, pivo dobré!)
Posilněni pokračujeme ještě kousek za penzion, kde se tyčí zřícenina hradu Příběnice. Hrad Příběnice pochází ze 13. století. Postavil ho významný rod Vítkovců jako strategickou obrannou pevnost a šlechtické sídlo. Hrad Příběnice hrál významnou roli během různých konfliktů, včetně husitských válek, až do zničení v 15. století během česko-uherských válek. Dnes na místě zůstaly jen zbytky hradebních zdí a kamenných konstrukcí. Zajímavost je, že na hradě byl v období vězněn král Václav IV.
STÁDLECKÝ ŘETĚZOVÝ MOST
Poté, co jsme se dozvěděli něco z naší historie, pokračujeme dál po červené směrem ke Stádleckému řetězovému mostu, jedinému v Česku dochovanému empírovému mostu. Cesta z Příběnic je dlouhá asi 5,5 km. Stádlecký most původně postavili v 19. století přes řeku Vltavu, v 60. letech 20. století most kvůli záchraně před zatopením rozebrali a přemístili na současné místo, kde most v roce 1975 znovu otevřeli. Jako jeden z posledních dochovaných řetězových visutých mostů v Evropě je kulturní památkou a oblíbeným turistickým místem! Přes most můžeš přejet také autem, ale pozor na patníky před, které širší auto nepojmou.
Malšice
Pokochali jsme se širokými kamennými sloupy Stádleckého mostu a okolní krajinou a pokračujeme dál, zbývá nám 6,5 km do cíle! Vracíme se kousek zpět na rozcestí a po žluté se vydáváme do strmého kopce. Vedle sebe je hned několik stejně vypadajících cestiček, my se samozřejmě vydáváme tou špatnou a záhy se musíme brodit přes houští, takže tady si dej pozor! ☝🏼
Jakmile se vydrápeš do strmého kopce, napojíš se na zpevněnou silnici. Cesta je ale moc příjemná, obklopena poli, lesy a loukami s krásnými výhledy. Na poli zrovna dozrával hrášek, tak jsme se i občerstvili. 😋
Vesnice Malšice má historické kořeny, které sahají až do 13. století. Je malebná, uvidíš tu tradiní českou architekturu nebo třeba barokní Kostel Nejsvětšjší Trojice. Ve vesnici najdeš i občerstvení, ale my jsme tentokrát spěchali na vlak a vesnicí jen prosvištěli. Zpět do Tábora nám cesta úzkokolejkou trvala 18 minut!
Pohodové a bezpečné Česko toulky přejí M&S!